PROJEKT „READY FOR INDUSTRY 4.0 IN CONTINENTAL“
Štandardnou súčasťou pedagogickej a vedecko-výskumnej činnosti Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT) je spolupráca s priemyselným prostredím. Od akademického roku 2017/2018 na Katedre riadiacich a informačných systémov (KRIS) spolupráce so spoločnosťou Continental AG ešte prehĺbila realizáciou doplnkového vzdelávací program s názvom „Ready for Industry 4.0 in Continental“. Hlavným cieľom tohto projektu je rozšíriť okruh vedomostí a zručností študentov inžinierskeho štúdia študijného odboru Kybernetika z oblasti najmodernejších informačných technológií aplikovaných v rámci prebiehajúcej modernizácie priemyselných podnikov, ktorá je označovaná za 4. priemyselnú revolúciu, resp. Industry 4.0. V akademickom roku 2019/2020 projekt úspešne vstúpil už do 3. ročníka.
Prvotná myšlienka pripraviť takýto program vzišla z prostredia spoločnosti Continental AG, kde dlhodobo pociťujú nedostatok pracovníkov pripravených na implementáciu najmodernejších technológií na podporu riadenia, ako je využitie analytických metód založených na využívaní umelej inteligencie vo firemnom prostredí s využitím nových informačných technológií. V spoločnosti Continental považujú vzdelávanie odborníkov v oblasti informačných technológií a automatizácie nielen v oblasti gumárstva ale aj v ostatných oblastiach priemyslu za výsostne dôležité a preto privítali možnosť aktívne sa podieľať na užšom prepojení praxe s požiadavkami na odborné vzdelanie absolventov univerzít. Potreba vzdelaných absolventov univerzity je vo firme o to intenzívnejšia, že v súčasnosti prebieha presu časti vývojových kapacít z centrály spoločnosti v Hannoveri do jej dcérskych spoločností v Českej a Slovenskej republiky.
Na FEIT si uvedomujeme, že implementácia nových technológií súvisiacich s nástupom Industry 4.0 kladie zásadne nové požiadavky na absolventov univerzít. Preto sme úvahy o zavedení vzdelávacieho programu aktívne podporili. V oblasti priemyselnej automatizácie je úplne zreteľný proces prenikania moderných informačných technológií do všetkých stupňov riadenia výroby, ktorý od absolventov univerzít vyžaduje okrem znalosti klasickej automatizácie aj pripravenosť na prácu s novými informačnými technológiami. Nová doba prináša výrazný trend zavádzania inteligentných výrobkov a služieb prakticky do všetkých oblastí života a my sa domnievame, že príprava študentov pre oblasti vývoja a použitia inteligentných systémov bude ich veľkou konkurenčnou výhodou na pracovnom trhu. Spoločná aktivita spoločnosti Continental a FEIT bola spečatená v roku 2018 podpísaním zmluvy o spolupráci medzi FEIT a spoločnosťou Continental Reifen Deutschland GmbH, Hannover.
Vzdelávací program Ready for Industry 4.0 in Continental pozostáva z viacerých vzájomne súvisiacich aktivít. Nosnou časťou programu je séria 4 nadväzujúcich vzdelávacích kurzov realizovaných v jednotlivých semestroch inžinierskeho štúdia špičkovými odborníkmi zo spoločnosti Continental. Tematicky sú jednotlivé kurzy zamerané na nasledujúce tematické oblasti:
- Informačné technológie v podniku s Industry 4.0 – technológie cloudov, webové služby pre informačné technológie, riadenie služieb informačných technológií, integrácia mobilných zariadení, informačné technológie procesov obchodu a vývoj procesov, bezpečnostné mechanizmy a aplikácie pre informačné technológie a ďalšie témy.
- Big Data 1 – oblasť úschovy a spravovania veľkých objemov dát, technológie dátových skladov/dátových jazier (tzv. „data lakes“), nové technológie zberu dát zo senzorov, prostredníctvom internetu vecí a protokolu MQTT, zabezpečenie dát a ich integrity, práca s štruktúrovanými a neštruktúrovanými dátami (No SQL).
- Big Data 2 – oblasť spracovania dát, analytické a štatistické metódy spracovania veľkých dáta, podpora prediktívneho rozhodovania, jazyk R/Python , strojové učenie, Business Inteligence.
- Bussiness procesy – opis obchodných procesov a informačných technológií aplikovaných pri riadení týchto procesov.
Pretože vzdelávacie aktivity vedú postupne odborníci spoločnosti Continental z Púchova a z Hannoveru a časť prednášok sa koná v anglickom jazyku, súčasťou projektu je aj rozvíjanie jazykových schopností účastníkov kurzu prostredníctvom voliteľného intenzívneho kurzu anglického jazyka. Spoločnosť Continental okrem toho ponúka vybraným účastníkom programu možnosť riešenia diplomovej práce na témy súvisiace s obsahom programu. Za uplynulé dva roky akademické roky bolo takto úspešne riešených šesť diplomových prác. Ďalšie diplomové práce boli zadané aj v aktuálnom akademickom roku.
Súčasťou programu je aj možnosť účastníkov absolvovať exkurzie, odborné praxe a stáže priamo na pracoviskách spoločnosti Continental v Slovenskej republike alebo v centrále spoločnosti v Hannoveri.
V roku 2018 využili možnosť absolvovať stáž v Hannoveri dvaja študenti a ďalší študent praxoval v závode v Púchove, v roku 2019 využil ponuku absolvovať stáž v Hannoveri jeden študent.
Stážujúci študenti sa pod vedením mentorov postupne zoznámili s viacerými odbornými oblasťami súvisiacimi s rôznymi časťami technologického procesu výroby pneumatík predovšetkým z hľadiska využitia podporných informačných technológií. Obsahom stáže nebolo len štúdium interných informačných systémov spoločnosti ale aj praktické zoznámenie sa s niektorými technológiami – napríklad si prakticky vyskúšali funkciu tlakového senzora montovaného do pneumatík, podieľali sa na vývoji programu pre vyvíjané autonómne vozidlo, ktoré by malo byť riadené na základe analýzy obrazu z televíznej kamery. Veľmi zaujímavou súčasťou ich práce bola práca s virtualizačným nástrojom VMware alebo zber dát určených na testovanie aplikácie určenej na automatické rozpoznávanie sériového kódu pneumatík v obraze. V ďalšom roku sa stážujúci študent v rámci riešenia zadaného projektu sa venoval problematike využitia algoritmov umelej inteligencie na rozpoznávanie textu – najskôr robil rešeršné činnosti pri vyhľadávaní algoritmov vhodných na spracovanie a klasifikáciu textov a následne v programovacom jazyku Python programoval algoritmy určené na extrakciu dát, ktoré sa následne ukladali do dátového úložiska na ďalšie spracovanie pre potreby oddelenie výskumu a vývoja. Pretože pri záverečnom hodnotení aj stážujúci študenti, aj ich mentori hodnotili celý pobyt ako obojstranne prospešný, vedeniu spoločnosti bolo odporúčané v programe pokračovať aj v ďalších rokoch.
Spoločnosť Continental podporila vzdelávanie nielen poskytnutím lektorov a umožnením stáží a praxí, ale aj dodaním technického a programového vybavenia, ktoré umožní nielen účastníkom kurzu, ale aj ostatným študentom študijného odboru kybernetika na FEIT kvalitnejšie vzdelávanie v oblasti informačných technológií. V roku 2018 darovali FEIT komponenty, ktoré umožnili vybudovať výučbový informačný systém na podporu MES s protokolmi OPC IoT. Infraštruktúra bude slúžiť predovšetkým na výučbu správy sieťových úložísk a platforiem a vytváranie virtuálnych serverových riešení.
Prvý cyklus projektu úspešne skončil v letnom semestri akademického roku 2018/2019. Študenti, ktorí úspešne absolvovali všetky vzdelávacie aktivity projektu dostali pri slávnostnej promócii certifikát spoločnosti Continental o absolvovaní vzdelávacieho projektu, ktorý im odovzdal osobne pán Richard Feddeck, riaditeľ oddelenia informačných technológií spoločnosti Continental Hannover.
Úspech celého vzdelávacieho programu zvýrazňuje fakt, že dvaja absolventi projektu sa prakticky okamžite po úspešnom ukončení štúdia zamestnali v divízii informačných technológií spoločnosti Continental Matador Rubber v Púchove a podieľajú sa na administrácii firemného informačného systému na podporu plánovania výroby a obchodu a súčasne sú členmi tímu vyvíjajúceho novú cloudovú verziu tohto informačného systému.
Spracovali
Ing. Peter Nagy, PhD., Fakulta elektrotechniky a informačných technológií UNIZA, Katedra riadiacich a informačných systémov a
doc. Ing. Peter Peniak, PhD., riaditeľ divízie IT, Continental Matador Truck Tires s.r.o., Púchov