Trendy vo vláknovej a integrovanej optike
V posledných týždňoch zimného semestra AR 2023/2024 pokračovali na našom pracovisku KMIKT FEIT UNIZA rozbehnuté vedecko-vzdelávacie semináre pod názovom „Trendy vo vláknovej a integrovanej optike“. Cieľom tejto aktivity je predstaviť študentom, najmä inžinierskeho štúdia akreditovaného programu rádiokomunikačné a telekomunikačné inžinierstvo, špičkových odborníkov z priemyselnej a akademickej sféry, ako zo Slovenska, tak aj zo zahraničia. Týmto spôsobom majú študenti jedinečnú príležitosť získať „state-of-the-art“ vedomosti v rýchlo sa rozvíjajúcich oblastiach vláknovej optiky, optických komunikácií a integrovanej fotoniky.
Na prelome novembra a decembra 2023, bolo pre nás veľkým potešením priniesť ďalšie zo série zaujímavých prednášok v rámci predmetu „optické komunikácie: technológie, systémy a siete“ a na zaujímavé témy prednášali odborníci Prof. Ivan Glesk, Dr. Gabriel Cibira, a Dr. Peter Kortiš. Prednášky aktuálnym a adekvátnym spôsobom pokrývali široké spektrum vzdelávacích a vedecko-výskumných tém. Tiahli sa od histórie, cez súčasné trendy, progres vo vede a výskume na našom pracovisku až po využitie a nasadenie optických komunikačných technológií v našom priemysle.
Ako prvý, Prof. Ivan Glesk venoval svoju prednášku téme moderných multiplexných a prístupových metód využívaných nie len v súčasných ale hlavne v budúcich vysoko-rýchlostných optických komunikacnych systémoch a sieťach. V línii s narastajúcimi požiadavkami pre globálnu dátovú komunikáciu a okamžitý prístup k informáciám, ústrednou témou prednášky bola kombinácia časového, vlnového a kódového multiplexu, a k nim zodpovedajúcich technológií, ktoré budú zabezpečovať zvýšenú kapacitu existujúcich sietí pre transparentný a bezpečný prenos dát. Prof. Glesk tiež ukázal príklady priekopníckych výsledkov a riešení v tejto oblasti, na ktorých pracoval počas jeho dlho-ročného pôsobenia v zahraničí na prestížnych univerzitách, akými sú Princeton University (USA) alebo University of Strathclyde (Škótsko, UK). Prof. Glesk je hosťujúcim profesorom a výskumníkom na našej univerzite, kde aktívne spolupracuje s našimi kolegami v rámci prebiehajúcich projektov vedených Dr. Daniel Benedikovičom.
Druhou, taktiež veľmi zaujímavou prednáškou, bola téma Dr. Gabriela Cibiru, ktorá bola orientovaná na moderné telekomunikačné služby v prostredí klasických optických vlákien a tiež vzájomná koexistencia telekomunikačných sietí a optických vláknových senzorov. Zatiaľ, čo telekomunikačné služby sú komerčne využívané v prostredí pasívnych optických sietí, optické vláknové senzory slúžia predovšetkým na snímanie a detekciu rozličných fyzikálnych veličín, akými sa napríklad tlak alebo teplota. Dr. Cibira, vedecko-výskumný pracovník pôsobiaci na Inštitúte Aurela Stodolu FEIT UNIZA v Liptovskom Mikuláši, vysvetlil študentom dôležitosť vzájomného prepojenia týchto dvoch stále oddelených svetov, s prihliadnutím na pozitívne ekonomické a technologické dopady, ktoré prináša ich vzájomné zdieľanie. Okrem poskytnutého teoretického základu boli študentom prvého ročníka Ing. štúdia prezentované aj dosiahnuté výsledky výskumu v tejto oblasti, ktoré boli publikované v renomovaných svetových karentovaných časopisoch. Dr. Cibira si tiež pripravil pre študentov aj názornú ukážku takéhoto zdieľaného systému. Študenti tak mali možnosť spoznať fungovanie systému, pričom mali príležitosť si samostatne vyskúšať zapojenie vláknových senzorov, ich fungovanie a prácu s nimi.
Treťou, nemenej atraktívnou, bola aj prednáška Dr. Petra Kortiša pôsobiaceho v národnej spoločnosti Stredoslovenská distribučná, a.s. Témou jeho priemyselne-orientovanej prednášky bolo ukázať našim študentom praktické využitie a nasadenie prevádzkovaných dostupných optických a sieťových technológií, ktoré sú dnes adaptované na riadenie, kontrolu, a monitorovanie energetickej prevádzky na strednom Slovensku. Okrem uceleného pohľadu z hľadiska využívaných technológií, typov optických vlákien, a rozličných zariadení, boli študentom prezentované aj praktické ukážky riešení problémov pri energetickom výpadku alebo poruchách spôsobených napríklad prírodnou katastrofou alebo zlým počasím. Týmto spôsobom mali študenti jedinečnú možnosť vidieť optické technológie, s ktorými sa v priebehu štúdia na univerzite oboznamujú iba teoreticky, aj pri reálnom nasadení alebo priamom praktickom využití.
Veríme, že aj ďalšie pripravované prednášky, budú zaujímavé nie len pre študentov, ale aj širšiu akademickú obec, ktorú týmto srdečne pozývame.
Cyklus vedecko-vzdelávacích seminárov „Trendy vo vláknovej a integrovanej optike“ je finančne podporený projektami Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV-21-0217) a Vedeckej grantovej agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (VEGA 1/0113/22).
Autori: Daniel Benedikovic & Jozef Dubovan