Ako Zuzana rieši výskum rakoviny pomocou elektromagnetizmu?

V 21. storočí bezdrôtovej revolúcie sa technológie vyvíjajú rýchlejšie ako DNA človeka. Telo človeka však nie je schopné dynamicky sa prispôsobiť rýchlym zmenám vonkajšieho prostredia. Ani neustále sa rozširujúcim umelým zdrojom elektromagnetického poľa (EMP). Viaceré účinky EMP nie sú ešte stále objasnené. 

Mohli by sme pomocou elektromagnetického poľa liečiť nádorové ochorenia? Aj na túto otázka sa snaží odpovedať Zuzana z FEIT prostredníctvom výskumu buniek vo svojej záverečnej práci.

Prečo kvasinky a odkiaľ sa vzali?

Lebo tie najviac pripomínajú bunky zhubných nádorov. Zuzana používa bunky pivných kvasiniek ako modelový organizmus pri štúdiu rakoviny. Čisté kmene kvasiniek prišli na FEIT zo SAV, Zuzana ich v labáku očkuje na agar a tak ich udržiava stále čerstvé a v dostatočnom množstve pre výskum.

Ako pôsobí elektromagnetické pole na bunky?

Bunky sa najskôr ožarujú elektromagnetickým poľom určitých frekvencií a intenzít. Potom sa sleduje ich reakcia na pôsobiace pole. Niektoré polia spôsobia rýchlejší rast kvasiniek, niektoré ho spomalia. Kvasinky na svoje rozmnožovanie potrebujú dostatok času, preto ich Zuzana ožaruje 8 hodín. Po uplynutí tohto času umiestni kvasinky do mikroskopu a sleduje zmeny počtu buniek. Toto okom neviditeľné množstvo Zuzana veľmi presne spočíta pod mikroskopom pomocou počítacej komôrky. V každom experimente spočíta 6 komôrok, v každej komôrke je približne 100 buniek. Zisťuje, aký efekt má pôsobiace pole. Výsledok experimentu po ožarovaní je hotový v priebehu 2 hodín. 

Výsledky výskumu

Veda je proces a výskum overuje jej výsledky v praxi rôznymi spôsobmi. Zuzane nechýba odvaha a výdrž, ambícia robiť veci inak, v pohode aj každý deň. Z pivných kvasiniek sa „opíja“ radosťou aj v nedeľu, keď začína proces predkultivácie, aby už v pondelok mohla riešiť experiment.

Ak by sa nám podarilo v budúcnosti prísť na mechanizmus, akým elektromagnetické pole ovplyvňuje rozmnoženie buniek, mohli by sme navrhnúť rýchlejšiu a úspešnejšiu liečbu nádorových ochorení a taktiež určiť, ktoré druhy polí sú pre nás škodlivé a navrhnúť, ako sa môžeme pred nimi chrániť,“ hovorí Zuzana.

Zuzana

  • nepoľaví v kvalite, je fanatik na detaily
  • 5 experimentov týždenne vybrusuje jej majstrovstvo zvedavej výskumníčky
  • túži byť vedecko-výskumnou pracovníčkou a pedagogičkou

Po 5-tich rokoch a niekoľkých rodičovských dovolenkách sa Zuzana vrátila späť do FEITcity. Pokračuje v štúdiu biomedicínskeho inžinierstva. Výskum buniek je jej srdcovka, no najdôležitejšia je hodnota času a zmysel života je v nesmrteľnosti našich výstupov, ľudských aj profesionálnych. Štúdium buniek je možno beh na dlhé trate, ale žiaden maratón bez kvalitnej prípravy nezabehnete 🙂

Chceš mať moc ovplyvňovať osud seba aj spoločnosti? Na FEIT ju máš.

Si súčasťou veľkých riešení, môžeš ovplyvňovať budúcnosť už dnes, ako Zuzana.

Chceš vidieť aj ďalších ľudí z FEITcity? Pozri si FEITstories …

Vytvor si vlastnú storku, podaj si elektronickú prihlášku  do 30.4.2021. Poď na FEIT

a vyber si zaujímavé bakalárske študijné programy:  Automatizácia  (študijný odbor kybernetika),

Biomedicínske inžinierstvo      (študijný odbor elektrotechnika),

Elektrotechnika         (študijný odbor elektrotechnika),

Elektrooptika    (študijný odbor elektrotechnika),

Komunikačné a informačné technológie  

 (študijný      odbor       informatika),

Multimediálne     technológie 

(študijný odbor informatika).

FEITsiTY.  Budúcnosť

si TY.