Naučiť sa vytvárať skutočnú hru, získať skúsenosti a portfólio v rovnakom čase – to je gamedizjanový prístup vo vzdelávaní na FEIT UNIZA. Dva tímy študentov, zo Slovenska a Poľska, počas jedného semestra, to zažili na vlastnej koži. V medzinárodnom projekte Game Jam vytvoril každý tím vlastnú hru. V dobe, keď herný priemysel presahuje príjmy filmového priemyslu, je skúsenosť s projektom Game Jam* vstupnou bránou na pracovný trh. Do sveta herného dizajnu a miliardového biznisu.
Milan študuje multimediálne technológie na FEIT UNIZA, v projekte Game Jam sa „vyskilloval“ na pozíciu storywritera a herného dizajnéra. Vo svojom tíme spoluvytvoril hru Plan pot game, ktorá je kombináciou akčných prvkov „tower defend“ a „survival hry“. Hru nájdeš na webe: https://gamedev-uniza.itch.io
Typológia hráčov – vytvorenie tímov
Každý tím sa skladal z vopred vybraných 5-tich slovenských a 5-tich poľských študentov. Výberu predchádzalo ich testovanie a určenie silných a slabých stránok študentov. Zatiaľ čo poľskí študenti riešili primárne grafické spracovanie hier, študenti FEIT UNIZA sa venovali dizajnu a programovaniu hier. V multimediálnej miestnosti – GAMElab na FEIT UNIZA mali ideálne podmienky, znásobili ich však cestou za hranice Slovenska.
Práca na hre a finálny výstup
Tímy študentov vytvárali hru na základe požiadaviek organizátorov. Pre kvalitnejší výstup absolvovali aj tri trojdňové stretnutia v Poľsku i na Slovensku. Happy end-om bola prezentácia originálneho postupu a cenný feedback od učiteľov a expertov z praxe.
Herný dizajn – kľučová rola vo vývoji hry
Herný dizajn rieši návrh hry od prvej myšlienky cez vytvorenie témy, príbehu a pravidiel až po detailný „game design document“. Milan zažil všetko.
Top 5 povinnosti herného dizajnéra:
- príprava referencií pre grafikov
- navrhovanie herných mechaník, pomoc programátorom pri ich implementácií
- zabezpečenie súhry medzi grafikmi a programátormi
- balancovanie hry
- game design document
Kto je Milan?
- milovník hier, ktorý ich vyvíja s rovnakým nadšením, s akým ich hrá
- vďaka projektu Game Jam dostal prvýkrát možnosť pracovať v tíme na väčšom projekte, s touto referenciou uspel – pracuje ako herný dizajnér popri škole
- rád objavuje a experimentuje, vo voľnom čase sa venuje hudbe a skúša ju aj skladať
- na Game Jam–e spoznal ďalších študentov z FEIT UNIZA, s ktorými rozbehli firmu – začínajúce herné štúdio
„Na Slovensku je problém dostať sa k takému niečomu, Game Jam bola jedinečná skúsenosť, dokonale simulovala podmienky herného štúdia,“ povedal Milan.
* Projekt Game Jam bol financovaný z projektu Interreg Poľsko-Slovensko – PLSK.03.01.00-24-0181/18 GAME JAM ako nová didaktická metóda. Zlepšenie kvality vzdelávania v oblasti nových technológií na poľsko-slovenskom pohraničí. (https://feit.uniza.sk/gamejam).
Chceš šancu nájsť si miesto na hernom trhu? S FEIT ju máš.
Budeš mať možnosť podieľať sa na tvorbe hier rovnako ako Milan.
Chceš vidieť aj ďalších ľudí z FEITcity? Pozri si FEITstories …
Vytvor si vlastnú storku, podaj si elektronickú prihlášku do 31.3.2023. Poď na FEIT
a vyber si zaujímavé bakalárske študijné programy: Automatizácia (študijný odbor kybernetika),
Biomedicínske inžinierstvo (študijný odbor elektrotechnika),
Elektrotechnika (študijný odbor elektrotechnika),
Elektrooptika (študijný odbor elektrotechnika),
Komunikačné a informačné technológie
(študijný odbor informatika),
Multimediálne technológie
(študijný odbor informatika).
FEITsiTY. Budúcnosť
si TY.