Lea a jej aplikácia pre Detské spánkové laboratórium
Takmer tretinu života strávime spánkom, jeho kvalita ovplyvňuje veľa životných stavov, procesov aj nálad. Perfektne naladená Lea, ktorá chcela riešiť problémy so spánkom podľa požiadaviek detského spánkového laboratória v Univerzitnej nemocnici v Martine, vytvorila jedinečnú aplikáciu UNISLEEP. Aplikácia UNISLEEP pomáha pri diagnostike závažných spánkových porúch detí a dorastu do 19 rokov. Špecializované vyšetrenie v spánkovom centre tak môže za pomoci aplikácie odhaliť poruchy dýchania, srdca, mozgu a kvality spánku.
Výsledky zo spánkového centra sú vstupenkou k lepšiemu spánku i životu a aplikácia UNISLEEP je výsledkom záverečnej práce Lei, ktorá v praxi výborne funguje.
Vývoj aplikácie UNISLEEP
Mix teoretických poznatkov a znalosť programu MATLAB sú základ, no samoštúdium a aktívne vyhľadávanie zdrojov, kódov a algoritmov na zahraničných weboch a YouTube podmienili vznik intuitívnej aplikácie, ktorá je vyrobená podľa presných požiadaviek spánkového centra. Okrem prehliadania EEG záznamov spolu s videozáznamom umožňuje aj značenie úsekov, prezeranie číselných hodnôt amplitúd, či dokonca zobrazovanie spektier a mozgových máp.
Aplikácia UNISLEEP
- záznam biosignálov EEG a EKG + video záznamu zjednodušuje prácu lekárov a včasnou diagnostikou lieči poruchy spánku
- možnosť prehrávať video za súčasného prezerania EEG záznamu je najväčšia výhoda, no zachytí aj aktivity mozgu
- naprogramovaná v Matlab-e, ktorý sa vyučuje na UNIZA už od prvého ročníka
UNISLEEP pomáha a je užitočná, aj keď je dočasným riešením. Nová detská neurologická ambulancia s novým EEG laboratóriom v Univerzitnej nemocnici v Martine bude mať čoskoro modernú medicínsku techniku.
Kto je Lea?
- už po maturite ju to ťahalo k medicíne alebo medicínskej technike, nakoniec spolu s kamošom odišla študovať do Žiliny na FEIT UNIZA
- silná komunita spolužiakov v ročníku jej posunula život vpred novým príležitostiam, k vývoju appky UNISLEEP predchádzal kontakt od spolužiaka na spánkové laboratórium v Univerzitnej nemocnici v Martine
- počas štúdia biomedicínskeho inžinierstva brigádovala v Siemens v Bratislave, kde momentálne pracuje na pozícii junior sales representative
„V obore je nás málo, ale o to viac sme silnejšia komunita a vieme intenzívne spolupracovať, riešiť pracovné výzvy, zdieľať čas aj skúsenosti. Aj túto „požiadavku z praxe“ (vytvorenie aplikácie) mi sprostredkoval spolužiak a ďalšia komunikácia v spánkovom laboratóriu prebiehala s absolventkou našej fakulty,“ hovorí Lea.
Lea je absolventka biomedicínskeho inžinierstva, ktorá ide za svojím snom, je precízna, veci dotiahne do konca a stihne všetko, čo si naplánuje. Cez SAIA vycestovala na 3 mesiace na Kubu, počas ktorých študovala a skúšky stihla dorobiť včas aj na FEIT. Lea je v práci spokojná, dve ďalšie otvorené pozície odporučila aj svojim bývalým spolužiakom, ktorí ich úspešne obsadili a komunita žije ďalej.
Chceš mať moc ovplyvňovať osud seba aj spoločnosti? Na FEIT ju máš.
Si súčasťou veľkých riešení, môžeš ovplyvňovať budúcnosť už dnes, ako Lea.
Chceš vidieť aj ďalších ľudí z FEITcity? Pozri si FEITstories …
- Ako Adam oživuje minulosť novými technológiami?
- Ako môže Tadeáš monitorovať pacienta cez matrac?
- Ako pomáha Marekova záchranárska guľa pri nehodách?
- Prečo Peter simuluje hackerské útoky?
- Ako Zuzana rieši výskum rakoviny pomocou elektromagnetizmu?
- Dokážeš vyrobiť reprosústavu na mieru ako Samuel?
- Ako bojuje Miroslav proti kybernetickým útokom?
Vytvor si vlastnú storku, podaj si elektronickú prihlášku do 31.3.2022. Poď na FEIT
a vyber si zaujímavé bakalárske študijné programy: Automatizácia (študijný odbor kybernetika),
Biomedicínske inžinierstvo (študijný odbor elektrotechnika),
Elektrotechnika (študijný odbor elektrotechnika),
Elektrooptika (študijný odbor elektrotechnika),
Komunikačné a informačné technológie
(študijný odbor informatika),
(študijný odbor informatika).
FEITsiTY. Budúcnosť
si TY.