Spoločnosť Scheidt & Bachmann vznikla v nemeckom meste Mönchengladbach v roku 1872. Do portfólia tejto spoločnosti patrí vývoj a výroba železničných signalizačných a zabezpečovacích systémov, systémov pre čerpacie stanice pohonných hmôt, komplexných riešení pre parkovanie a systémov vybavenia cestujúcich. Spoločnosť v roku 1995 založila v úzkej spolupráci so Žilinskou univerzitou pobočku v Žiline. Firma od svojho príchodu do Žiliny úzko spolupracuje so Žilinskou univerzitou, najmä s Fakultou riadenia a informatiky a na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií s Katedrou riadiacich a informačných systémov.
Aj preto, že spoločnosť zamestnáva množstvo absolventov Žilinskej univerzity, sa vedenie firmy takmer pred 20 rokmi rozhodlo motivovať študentov na vypracovanie kvalitných diplomových prác z oblasti informatiky, strojárstva a elektrotechniky a tie najlepšie z nich pravidelne oceniť cenou Scheidt & Bachmann Award.
Po ročnej prestávke v udeľovaní ocenení spôsobenej karanténnymi opatreniami súvisiacimi so šírením ochorenia Covid 19 sa v roku 2021 vedenie spoločnosti vrátilo k praxi ocenenia kvalitných diplomových prác.
V utorok 6. júla 2021 konateľ spoločnosti Ing. Ján Krúpa v prítomnosti vedúceho Katedry riadiacich a informačných systémov FEIT prof. Ing. Juraja Spaleka, PhD. a ďalších členov vedenia KRIS odovzdal ocenenie Scheidt & Bachmann Award absolventovi študijného programu Riadenie procesov Ing. Pavlovi Kuchárovi za diplomovú prácu na tému „Analytický nástroj na určenie počtu pasažierov vo vozidle“.
Ocenená diplomová práca, realizovaná ako súčasť projektu APVV – Smart tunel: telematická podpora pri mimoriadnych udalostiach v dopravnom tuneli (APVV-17-0014), sa zaoberá problematikou detekcie počtu pasažierov vo vozidlách. Výsledkom práce je funkčný analytický nástroj na zisťovanie počtu pasažierov vo vozidle za pomoci video detekčného systému, ktorý môže byť použitý na zisťovanie počtu cestujúcich v dopravných prostriedkoch aktuálne sa nachádzajúcich v cestnom tuneli, na účely dopravných štatistík alebo kontrolu počtu osôb, ktoré prešli určenú trasu.
Potešujúcou správou je, že ocenený študent sa rozhodol pokračovať v riešení tejto témy v doktorandskom stupni štúdia v študijnom programe Riadenie procesov na Fakulte elektrotechniky a informačných technológií UNIZA. Paľovi k dosiahnutému úspechu srdečne gratulujeme a prajeme mu veľa síl a úspechov v ďalšom štúdiu.
Spracoval Ing. Peter Nagy, PhD., Fakulta elektrotechniky a informačných technológií, Katedra riadiacich a informačných systémov