Opto-vláknové komunikačné systémy: Zázrak moderného inžinierstva
Optické komunikačné systémy predstavujú jeden z najväčších úspechov súčasného inžinierstva a zásadným spôsobom ovplyvnili prenos údajov po celom svete. Prenos a spracovanie dát prostredníctvom svetla a optických vlákien, ktoré slúžia ako prenosové médium, sa stali základným kameňom internetovej komunikácie. Táto technológia umožňuje fungovanie moderného informačného veku, pričom má nezanedbateľný vplyv na náš každodenný život a formuje digitálnu budúcnosť.
Dlhodobá tradícia výskumu a vzdelávania na UNIZA
Na Žilinskej univerzite v Žiline (UNIZA) má výskum a vzdelávanie v oblasti optiky, fotoniky, prenosu dát a komunikácií dlhodobú tradíciu. Zásluhy na tom nesú najmä pracovníci Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT). Fakulta nielenže zabezpečuje kvalitné vzdelávanie a výskum, ale aktívne spolupracuje aj s národnými firmami a priemyselnými partnermi. Pozitívnym príkladom takejto spolupráce je partnerstvo Katedry multimédií a informačno-komunikačných technológií (KMIKT) FEIT UNIZA s firmou ProFiber Networking, s.r.o. z Trnavy, ktorá patrí k popredným dodávateľom optických technológií, meracej techniky a služieb v strednej Európe. Firma si svoje miesto na trhu získala vďaka odbornosti tímu, komplexnému prístupu a individuálnemu prístupu k zákazníkom.
Špecializované prednášky a praktické ukážky pre študentov
V mesiacoch október a november 2024 sa na KMIKT FEIT UNIZA uskutočnili špecializované prednášky pracovníkov spoločnosti ProFiber Networking, s.r.o., spojené s praktickými ukážkami optických technológií. Študenti 1. ročníka inžinierskeho štúdia mali v rámci predmetu Optické komunikácie: technológie, systémy a siete možnosť nielen osvojiť si aktuálne teoretické poznatky, ale tiež nadobudnúť praktické skúsenosti.
Študenti si mohli vyskúšať testovanie optických trás a liniek, či podieľať sa na meraní základných degradačných mechanizmov optických vlákien, ako sú straty, tlmenie, chromatická a polarizačná módová disperzia. Tieto praktické skúsenosti sú neoceniteľné, pretože zručnosti získané počas štúdia zvyšujú ich šance na úspešné uplatnenie sa na trhu práce.
Unikátna príležitosť pre študentov vznikla vďaka odborníkom z ProFiber Networking, s.r.o., konkrétne Ing. Jurajovi Sukopovi, Ing. Josefovi Beranovi a Ing. Frederikovi Rampákovi. Zvlášť významná je účasť Ing. Rampáka, absolventa programu Telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo na KMIKT FEIT UNIZA, ktorý svoju diplomovú prácu realizoval pod vedením Ing. Sukopa. Táto spolupráca je skvelým príkladom prepojenia akademického prostredia s firemnou praxou.
Perspektívy spolupráce pre budúcnosť
Veríme, že nadobudnuté skúsenosti a pozitívne výsledky tejto spolupráce prinesú ďalšie príležitosti na rozvoj vzdelávania, vedy a výskumu. Sme presvedčení, že úzka kooperácia medzi akademickou sférou a priemyselnými partnermi zároveň prispeje k inováciám, ktoré budú formovať budúcnosť optických komunikácií a praxou orientovaných technológií.