Starostlivosť o včely je vďaka modernej technológii jednoduchšia

Život človeka je so včelami prepojený podobne ako s novými technológiami. Boris navrhol inteligentný monitorovací systém, ktorý zjednoduší prácu každému včelárovi. Systém ochraňuje včelstvo a uľahčuje prácu včelárom, pravidelne monitoruje teplotu, vlhkosť, atmosférický tlak aj hmotnosť samotného úľa. Toto zariadenie má v sebe niekoľko vychytávok, zabudovaný alarm odradí zlodeja aj medveďa, o každej aktualite ste informovaný formou sms správy. Dobíja sa fotovoltaicky, je bezúdržbové a vynikajúco funguje v praxi. Boris Cucor je študentom z FEIT UNIZA a jeho zariadenie bolo ocenené aj odbornou vedeckou porotou ešte v minulom roku, keď študoval telekomunikačné a rádiokomunikačné inžinierstvo v odbore informatika.

Zariadenie sa používa v praxi

  • cez komplexný monitoring zistíte správanie včiel a ich životné fázy (napríklad rojenie včelstva, stav zásob aj nektáru) 
  • nepretržitá bezúdržbová prevádzka vďaka hybridnému systému napájania 
  • všetky namerané dáta si dokážete graficky vizualizovať aj v svojich smartfónoch

Ako to funguje

Namerané dáta sú odosielané na vzdialený server prostredníctvom rádiového rozhrania GSM s rozšírením GPRS. Tieto dáta sú používateľovi vizualizované v grafoch prostredníctvom moderného jednoduchého rozhrania. Systém ponúka množstvo užitočných funkcií, ako napríklad inteligentné hlásenia poklesu hmotnosti včelieho úľa alebo bezpečnostné hlásenia prostredníctvom notifikačných správ SMS.

Od nápadu k realizácii

Boris najskôr preskúmal komerčne dostupné zariadenia, vychytal niektoré chyby a až potom zakonštruoval svoj návrh zariadenia. Doplnil ho o dodatočné funkcie a úspešne prezentoval na fakultnej súťaži FEIT UNIZA. Skúsenosti od elektroniky cez prevádzku telekomunikácií až po strojársku výrobu ho posúvajú stále vpred. K tomu mentoring odborníkov, túžba vedieť viac a jeho nápady „ožívajú“ jeden za druhým. 

„Možno sa časom niektoré realizácie stanú „start-upmi“ a uspejú aj na trhu. Vyriešia problém človeka alebo prostredia, v ktorom žije. Na škole sú príležitosti, odborníci aj dobre vybavené labáky, v ktorých môžete svoje nápady realizovať. Škoda nevyskúšať,“ hovorí Boris.

Kto je Boris?

– má rád digitálne technológie a rovnako rád ich aj vyvíja  

– už na strednej škole sa mu podarilo vyvinúť digitálny odpaľovací systém pre ohňostroje, neminulo ho ani ocenenie odbornou porotou 

– na FEIT UNIZA pôsobí ako doktorand a rieši bezdrôtovú komunikáciu autonómnych vozidiel, no vo voľnom čase sa nevyhýba umeniu a technológiám zároveň 

Rád sa venuje rádioamatérstvu, 3D tlači a dronom. Je aj Dj-om. Okrem toho sa mu podarilo sfunkčniť rádiokomunikačné laboratórium pre komunikáciu s družicami na FEIT UNIZA.

Chceš mať moc ovplyvňovať osud seba aj spoločnosti? Na FEIT ju máš.

Si súčasťou veľkých riešení, môžeš ovplyvňovať budúcnosť už dnes, ako Boris.

Chceš vidieť aj ďalších ľudí z FEITcity? Pozri si FEITstories …

Vytvor si vlastnú storku, podaj si elektronickú prihlášku  do 31.3.2022. Poď na FEIT

a vyber si zaujímavé bakalárske študijné programy:  Automatizácia  (študijný odbor kybernetika),

Biomedicínske inžinierstvo      (študijný odbor elektrotechnika),

Elektrotechnika         (študijný odbor elektrotechnika),

Elektrooptika    (študijný odbor elektrotechnika),

Komunikačné a informačné technológie  

 (študijný      odbor       informatika),

Multimediálne     technológie 

(študijný odbor informatika).

FEITsiTY.  Budúcnosť

si TY.