V rámci stáže Erasmus+ sme na FEIT privítali študenta z Portugalska

Menej známym typom Erasmus+ pobytov sú stáže, v rámci ktorých študent pracuje na výskumných alebo firemných projektoch a nevenuje sa prednáškam. Na európskych univerzitách sú takéto stáže často povinnou súčasťou štúdia, čo je menej známou praxou pre Slovensko.

Na Inštitúte Aurela Stodolu FEIT v Liptovskom Mikuláši v roku 2019 pracoval 9 mesiacov študent J.A. Vieira, študujúci v magisterskom odbore Master in Informatics Engineering na Univerzite v portugalskej Coimbre, na projekte SolCelSim – A Comsol Application for Charge Transport in a Multilayer Solar Cell. Počas stáže študent implementoval v softvéri COMSOL Multiphysics rozšírené užívateľské rozhranie pomocou nástroja Comsol Application Builder v jazyku JAVA, ktoré pracuje nad úrovňou základného počítačového modelu prenosu náboja v solárnych článkoch. Tento projekt študent následne obhájil aj ako magisterskú prácu na Univerzite vo svojej alma mater v Coimbre.

SolCelSim uživateľské rozhranie v Comsol Multiphysics
Úvod do Comsol Application Builder

Táto stáž bola súčasťou aktivít na výrobu obnoviteľných palív a vodíka na IAS FEIT. Okrem počítačových modelov a simulácií sa na IAS FEIT venujeme aj elektrickým, fotoelektrickým a optickým meraniam vrstiev a článkov, ktoré v budúcnosti môžu výrazne prispieť k prechodu od fosílnych palív k obnoviteľným zdrojom energie.

Laboratórna zostava na meranie vlastností solárneho článku pre výrobu vodíka, slúžiaca na verifikovanie výsledkov získaných v Comsol aplikácii SolCelSim.